Pasmo Pewleskie, czyli CZERETNIKI Przewodnik Online


Idź do treści

Opis szlaku żółtego

Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Jeleśni. Kierujemy się drogą wojewódzką nr 945 na północ. Po drodze po prawej mijamy kapliczkę. Przekraczamy most na Koszarawie i zaraz za nim skręcamy w prawo w betonową drogę. Droga staje się kręta i stroma, otwierają się widoki na zachód i południe. Zaczynają się zabudowania osiedla Pradziady, gdzie mniej więcej w połowie skręcamy w prawo trawersując stok Janikowej Grapy - uwaga słabo oznakowane.W drodze na szczyt mijamy rozległą polanę. To doskonały punkt widokowy na Beskid Żywiecki z Pilskiem i Babią Górą na czele. Dalej kierujemy się przez gęsty las na szczyt Janikowej Grapy - 737m n.p.m. Na szczycie niewielka łąka z prześwitami na północ.Od teraz będziemy się kierować grzbietem Pasma Pewelskiego na północny wschód. Podążając w stronę Czeretnika, mijamy kolejno osiedle Madeje z wysoko położonym boiskiem. Szlak prowadzi krańcem lasu z doskonałymi widokami na południe i południowy wschód.Mijamy wierzchołek Bigoski - 742m n.p.m. i dochodzimy do murowanej kapliczki. Stąd na szczyt Czeretnika dzieli nas 5 minut podejścia.

Czeretnik zwany Bąkowem jest najwyższym szczytem Czeretników. Wznosi się na wysokość 766m n.p.m. Szczyt to polanka otoczona z każdej strony lasem. Jest bezwidokowy, jednak niewiele poniżej rozpościera się panorama m.in. na Jałowiec i pobliskie osiedle Olszówka. Stąd pół godzinki dzieli nas do Gachowizny.Schodzimy do betonowej drogi, która po chwili skręca w lewo, my natomiast kierujemy się prosto w las. Osiągamy wzniesienie Ubocz - 733m n.p.m. Stąd niewiele nas dzieli do skrzyżowania z niebieskim szlakiem.Dochodzimy do niebieskiego szlaku prowadzącego ze Ślemienia przez Gachowiznę w stronę Huciska. Po 5ciu minutach meldujemy się na szczycie Gachowizny - 758m n.p.m. - to drugi najwyższy szczyt Pasma Pewelskiego. O tym że jesteśmy nas szczycie informuje nas żółta tabliczka z nazwą szczytu.

Ze szczytu schodzimy niebieskim szlakiem dół. Przed nami zza lasu wyłania się jedna z najlepszych panoram Czeretników. Od położonego na zachodzie Pilska, poprzez Diablak, Jałowiec aż po Żurawnicę. Schodzimy na południowy wschód w stronę wsi Hucisko. Po drodze mijamy cmentarz oraz kościół i przecinamy szosę biegnącą z Jeleśni do Stryszawy. Schodzimy w dół do Przełęczy Hucisko przy nieczynnej stacji PKP. Tutaj kończy się szlak niebieski.

Podsumowując, przejście całego pasma znakowanym szlakiem PTTK (żółtym i niebieskim), zajmie nam około 3 godziny. Trasa liczy niecałe 11km długości.

Strona główna | Opis szlaku żółtego | Opis szlaku niebieskiego | Szczyty | Panoramy | Mapa turystyczna | Miejscowości | Dojazd | Wsparcie | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego