Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Jeleśni. Kierujemy się drogą wojewódzką nr 945 na północ. Po drodze po prawej mijamy murowaną kapliczkę z 1911r. Przekraczamy most na Koszarawie i zaraz za nim skręcamy w prawo w asfaltową drogę. Trasa staje się kręta i stroma, otwierają się widoki na zachód i południe. Zaczynają się zabudowania osiedla Pradziady, gdzie mniej więcej w połowie skręcamy w prawo trawersując stok Janikowej Grapy – uwaga słabo oznakowane.
W drodze na szczyt mijamy rozległą polanę. To doskonały punkt widokowy na Beskid Żywiecki z Pilskiem i Babią Górą na czele. Polana jest szczególnie znana paralotniarzom, których można tu spotkać. Dalej kierujemy się przez gęsty las na szczyt Janikowej Grapy – 737m n.p.m. Na szczycie niewielka łąka z prześwitami na północ.
Od teraz będziemy się kierować grzbietem Pasma Pewelskiego na północny wschód. Podążając w stronę Czeretnika, mijamy kolejno osiedle Madeje z wysoko położonym boiskiem. Szlak prowadzi krańcem lasu z doskonałymi widokami na południe i południowy wschód.
Mijamy wierzchołek Bigoski – 742m n.p.m. , następnie schodzimy do przełęczy. Zaczynamy znów wznosić się delikatnie do góry, dochodzimy do murowanej kapliczki. Stąd na szczyt Czeretnika dzieli nas 5 minut podejścia.
Czeretnik zwany Bąkowem jest najwyższym szczytem Pasma Pewelskiego. Wznosi się na wysokość 766m n.p.m. Szczyt to polanka otoczona z każdej strony lasem. Jest bez widokowy, jednak niewiele poniżej rozpościera się panorama m.in. na Jałowiec i pobliskie osiedle Olszówka. Stąd pół godzinki dzieli nas do Gachowizny.
Schodzimy do betonowej drogi, która po chwili skręca w lewo, my natomiast kierujemy się prosto w las. Osiągamy wzniesienie Ubocz – 733m n.p.m. Stąd niewiele nas dzieli do skrzyżowania z niebieskim szlakiem.
Dochodzimy do niebieskiego szlaku prowadzącego ze Ślemienia przez Gachowiznę w stronę Huciska. Po 5ciu minutach meldujemy się na szczycie Gachowizna – 758m n.p.m. – to drugi najwyższy szczyt Pasma Pewelsko-Ślemieńskiego. O tym że jesteśmy nas szczycie informuje nas żółta tabliczka z nazwą szczytu.
Ze szczytu schodzimy niebieskim szlakiem dół. Przed nami zza lasu wyłania się jedna z najlepszych panoram Czeretników. Od położonego na zachodzie Pilska, poprzez Diablak, Jałowiec aż po Żurawnicę. Najbliższej przed nami z kolei jest Pasmo Laskowskie ze szczytem Łosek i położonym poniżej schroniskiem młodzieżowym Lasek. Schodzimy na południowy wschód w stronę wsi Hucisko. Po drodze mijamy cmentarz oraz kościół i przecinamy szosę biegnącą z Jeleśni do Stryszawy. Schodzimy w dół do Przełęczy Hucisko przy nieczynnej stacji PKP. Tutaj kończy się szlak niebieski.
Podsumowując, przejście całego pasma znakowanym szlakiem PTTK (żółtym i niebieskim), zajmie nam około 3 godziny. Trasa liczy niecałe 11km długości.
Podróż możemy zakończyć w tym miejscu, wracając busem do Jeleśni, lub udać się Pasmem Czeretników w odwrotnym kierunku.