Z Pewli Wielkiej na Lasek – Pasmo Laskowskie

Swoją wędrówkę na Pasmo Laskowskie zaczynamy przy przystanku kolejowym Pewel Wielka. Sporadycznie kursują tędy pociągi Polregio do Krakowa i Żywca. Cała nasza trasa na Lasek wiedzie szlakiem chatkowym czerwonym. Przekraczamy przejazd kolejowy i kierujemy się na zachód asfaltową drogą.

lasek1 lasek2 lasek3

Mijamy mostek na Szewskim Potoku i na skrzyżowaniu skręcamy w ulicę na Lasek. Od tej pory ta nazwa ulicy będzie nam towarzyszyć do samego końca. Po drodze naszym oczom ukazuje się Pasmo Pewelskie w całej odsłonie. Możemy tutaj zaobserwować Gachów Groń, Ubocz, Bąków (Czeretnik), Bigoska, Zwaliska, Garlejów Groń, Janikową Grapę.

lasek4 lasek6 lasek8

Wspinamy się coraz stromiej w górę, aż docieramy do Szewcowa Polana mijając po drodze pensjonat. Za nami ciągle Pasmo Czeretników.

lasek7 lasek10 lasek9

Kierując się dalej na południu, wchodzimy do lasu, za którym wyłania się Plutowa Polana. Tutaj też mijamy po prawej stronie zabytkowy budynek, ciągle nabierając wysokości.

lasek11 lasek12 lasek13

Droga asfaltowa się kończy. Podążamy teraz drogą gruntową, która prowadzi poprzez Plutową Polanę. Kierujemy się czerwonym szlakiem chatkowym w kierunku schoniska Lasek.

lasek14 lasek16 lasek15

Mijamy ostatnie zabudowania, pojawiają się pierwsze widoki w kierunku zachodnim.

lasek17 lasek19 lasek18

Docieramy do polany pod szczytem Łosek (868m n.p.m.) – najwyższego punktu w Paśmie Laskowskim. Tutaj też znajduje się studencki schronisko turystyczne Lasek. Niestety było bardzo zaniedbane, z tego powodu nie robiliśmy zdjęć aby nie zniechęcać wędrowców.

lasek23 lasek22 lasek21

Stąd też prowadzi znakowany szlak żółty PTTK z Koszarawy do Przyborowa. Można nim wejść na zalesiony, bezwidokowy szczyt Łosek (Lasek).