Szczyty

pasmo pewelskie z pewli2

Widok na Pasmo Pewelskie ze szlaku na Lasek

Szczyty Czeretników czyli Pasma Pewelskiego od zachodu na wschód:

  • Janikowa Grapa to szczyt o wysokości 737m n.p.m. Zlokalizowany jest pomiędzy miejscowością Mutne a Madejów Groniem. Nazwa pochodzi od jednego z przysiółków Pewli Wielkiej – Janiki. Od strony zachodnieji południowej stoki są bardzo strome. Cała góra jest zalesiona, na szczycie niewielka bezwidokowa polanka. Najszybsze dojście żółtym szlakiem z mostu na Koszarawie w Jeleśni – ok. 40minut. Po drodze doskonały punkt widokowy na południe, miejsce te upodobali sobie paralotoniarze.
  • Madejów Groń to szczyt o wysokości 703m n.p.m. Zlokalizowany jest pomiędzy Janikową Grapą a Garlejów Groniem. Nazwa pochodzi od jednego z przysiółków Pewli Wielkiej – Madeje. Szczyt jest całkowicie zalesiony i znajduje się poza szlakiem. Najszybsze dojście od przysiółka Madeje na północ leśną drogą- 10 minut.
  • Garlejów Groń to szczyt o wysokości 730m n.p.m. Zlokalizowany jest pomiędzy Madejów Groniema Zwaliskami. Nazwa pochodzi od jednego z przysiółków Pewli Wielkiej – Garleje. Południowe oraz wschodnie stoki są bezleśne, dzięki temu można podziwiać królową beskidów – Babią Górę. Bierze tutaj początek potok Głęboki – prawy dopływ Pewlicy. Najszybsze dojście od przysiółka Madeje – 10 minut.
  • Zwaliska to szczyt o wysokości 757m n.p.m. To drugi najwyższy szczyt Czeretników, zlokalizowany jest pomiędzy Garlejów Groniem a Bigoską. Szczyt jest całkowicie zalesiony, jedynie południowe zbocza są zajęte przez łąki. Szlak żółty przebiega niewiele poniżej wierzchołka. Z południowych stoków wypływa Buławczański Potok będący prawym dopływem Pewlicy. Najszybsze dojście od przysiółka Madeje, żółtym szlakiem- 30 minut.
  • Bigoska to szczyt o wysokości 742m n.p.m. Zlokalizowany jest pomiędzy Zwaliskami a Czeretnikiem. Wierchołek oraz wschodnie stoki są niezalesione. Cały pas południowo wschodni zajmują pola oraz zabudowania Pewli Wielkiej, od której przysiołka – Bigoska pochodzi nazwa szczytu. Najszybsze dojście od przysiółka Madeje, żółtym szlakiem – 35 minut.
  • Czeretnik to szczyt o wysokości 766m n.p.m. Znany jest również jako Bąków. To najwyższy szczyt Pasma Pewelskiego, zlokalizowany jest pomiędzy Bigoską a Uboczą. Sam wierzchołek jest zalesiony, niewiele poniżej znajdują się zabudowania miejscowości Pewel Wielka i stąd można podziwiać widoki na Jałowiec i Lachów Groń. Można tutaj dojechać samochodem od strony Ślemienia, przez wzgórze Rokitówka.
  • Ubocz to szczyt o wysokości 733m n.p.m. Zlokalizowany jest pomiędzy najważniejszymi wierzchołkami Pasma Pewelskiego: Czeretnikiem a Gachowizną. Wierzchołek oraz południowo-wschodnie zbocza są bezleśne zajęte przez łąki i pola. Na północnych stokach swoje źródła ma potok Czeretnik – lewy dopływ Łękawki. Na Ubocz najszybciej się dostać od drogi ze Ślemienia prowadzącej na Bąków – 10minut żółtym szlakiem.
  • Gachowizna to szczyt o wysokości 758m n.p.m. Znana jest również jako Gachów Groń. To drugi najwyższy szczyt Czeretników, znajduje się pomiędzy Uboczą a Kocońką. Wierchołek jest bezleśny, z dużą polaną na południowych zboczach – jedno z najlepszych punktów widokowych w Paśmie Pewelskim. Północne stoki opadające w stronę Ślemienia są zalesione. Najkrótsze dojście – od kościoła w Hucisku niebieskim szlakiem około 35minut.
pasmo pewelskie z pewli

Widok na Pasmo Pewelskie ze szlaku na Lasek

Pozostałe szczyty Pasma Pewelsko-Ślemieńskiego na zachód od Gachowizny:

  • Kocońka – szczyt o wysokości 701m n.p.m. pomiędzy Gachów Groniem a Małysiaków Groniem, wzgórze w całości zalesione, na wierzchołek można dojść od Gachowizny leśną ścieżką. Stoki północne opadają do doliny Kocońki oraz przełęczy Przydawki oddzielającej Beskid Makowski od Beskidu Małego.
  • Małysiaków Groń – szczyt o wysokości 680m n.p.m. pomiędzy Kocońką a Groniem. Od Kocońki odziela go przełęcz z drogą asfaltową łącząca miejscowości Kurów i Kocoń. Bezwidokowy, w całości zalesiony wierzchołek. 
  • Groń – szczyt o wysokości 687m n.p.m. pomiędzy Małysiaków Groniem a Wajdów Groniem.
  • Wajdów Groń – szczyt o wysokości 677m n.p.m. pomiędzy Groniem a Palenicą. Szczyt w całości zalesiony, północne stoki opadają do Doliny Kocońki, natomiast północno-wschodnie do Doliny Lachówki. Nazwa jest wołoskiego pochodzenia (wajda – wojewoda).
  • Palenica – szczyt o wysokości 624m n.p.m. pomiędzy Wajdów Groniem a Łopuszniakiem.
  • Łopuszniak – szczyt o wysokości  538m n.p.m. pomiędzy Palenicą a Chrząszczową Górą. Od Chrząszczowej Góry oddziela go Bacowa Przełączka(495m n.p.m.) – przełęcz na której znajduje się cenna kapliczka słupkowa wykonana z piaskowca. Najprawdopodobniej została wykonana w 1765r. Fundatorem figury był Marcin Baca, a miejscowi nazywają to miejsce Bożymęką. Łopuszczniak to kolejne zalesione wzgórze w tej części Pasma Czeretników. Północne i wschodnie stoki opadają do doliny Kocońki, z kolei południowe do Doliny Lachówki.
  • Chrząszczowa Góra – szczyt o wysokości 560m n.p.m. pomiędzy Łopuszniakiem a rzeką Lachówką.
  • Pierchałowa – szczyt o wysokości 596m n.p.m.